April 23, 2014

Subscriber Login



Division II Results PDF Print E-mail
Monday, June 03, 2013 12:14 AM

Region 6 Track and Field Tournament at Lexington

Finals: 10-8-6-5-4-3-2-1 (Top 4 to State Meet)

Girls Team Rankings: Liberty-Benton 65, Celina 53.33, Coldwater 49, Ottawa-Glandorf 44.33, Wauseon 44, Napoleon 40, Kenton 36.33, Granville 34, Bellevue 23, Evergreen 22, Oak Harbor 18, Bath/Clyde 16, Wapakoneta 15, Van Wert/Mil. Edison/St. Marys Memorial 14, Bloom-Carroll 13, Eastwood/Bucyrus/Amanda-Clearcreek 11, Ontario/Defiance, Licking Valley 9, Heath/Sparta Highland/Clear Fork 8, Coll Western Reserve/Huron/Mil. Lake 6, Genoa Area 5, Rossford/Pleasant/Otsego 4, Port Clinton/Elmwood 3, Margaretta 2, Paulding/Galion/Perkins 1.

4x800 Meter Relay: 1. Coldwater 9:34.94; 2. Napoleon 9:43.51; 4. Bellevue 9:49.29; 4. Mil. Edison 9:54.76; 5. Otsego 9:55.28; 6. Oak Harbor 9:59.64; 7. Granville 10:04.92; 8. St. Marys Memorial 10:06.92.

High Jump: 1. Hayzlett (WA) 5-4; 2. Wenning (CE) 5-3; 3. Wollenslegel (CL) 5-3; 4. Loeffler (B-C) 5-2; 5. Peplinski (L-B) 5-2; 6. Rinner (BE) 5-0; 7. Rammel (CO) 5-0; 8. Schoelwer (HU) 5-0.

Shot Put: 1. DeVincentis (L-B) 44-2.75; 2. Barnhill (ON) 40-0.50; 3. Nolen (BU) 38-11; 4. Alexis Dowdy (VW) 38-1.75; 5. Kiser (CL) 37-7.50; 6. Andrews (CL) 37-1.75; 7. Mallory (PC) 36-11.75; 8. Streaker (L-B) 36-10.50.

100 Meter Hurdles 33”: 1. P. Lee (NAP) 15.14; 2. Mosier (HIG) 15.27; 3. Truckor (EVE) 15.31; 4. Wenning (CEL) 15.34; 5. Loeffler (B-C) 15.45; 6. W. Lee (NAP) 15.64; 7. Parkhurst (MAR) 16.15; 8. Bedell (BEL) 16.98.

100 Meter Dash: 1. Butler (L-B) 12.08; 2. Ayers (BAT) 12.35; 3. M. Stechschulte (O-G) 12.432; 4. S. Wyse (WAU) 12.436; 5. P. Lee (NAP) 12.53; 6. Carmichael (HEA) 12.61; 7. Truckor (EVE) 12.75; 8. Amanda Clay (VWE) 12.748.

4x200 Meter Relay: 1. Kenton 1:43.79; 2. Ottawa-Glandorf 1:44.81; 3. Granville 1:44.94; 4. Oak Harbor 1:45.52; 5. Clear Fork 1:45.83; 6. Heath 1:46.13; 7. Celina 1:46.50; 8. Galion 1:47.70.

1,600 Meter Run: 1. S. Kanney (COL) 5:02.79; 2. Vernot (WAU) 5:09.80; 3. Butler (LIC) 5:14.67; 4. DeGenero (GRA) 5:16.44; 5. L. Seas (COL) 5:32.94; 6. Greiner (L-B) 5:33.71; 7. Kimmel (PLE) 5:35.24; 8. Sonnenberg (NAP) 5:36.05; … 11. Sarah Suever (EL) 5:46.26.

4x100 Meter Relay: 1. Kenton 49.65; 2. Granville 49.98; 3. Mil. Lake 50.20; 4. Liberty-Benton 50.42; 5. Oak Harbor 50.65; 6. Clear Fork 50.87; 7. Heath 51.02; 8. Eastwood 51.22.

400 Meter Dash: 1. S. Wyse (WAU) 57.68; 2. Amanda Clay (VWE) 58.15; 3. Blumling (GRA) 59.50; 4. Cramer (NAP) 59.59; 5. Pietrasz (ROS) 59.80; 6. Sears (ELM) 1:00.38; 7. Downour (B-C) 1:00.86; 8. Hermes (PER) 1:02.15.

300 Meter Hurdles 30”: 1. Truckor (EVE) 44.47; 2. Lonabarger (EDI) 46.36; 3. Wenning (CEL) 47.29; 4. Bedell (BEL) 47.30; 5. Thams (WAP) 47.54; 6. Carr (CEL) 47.72; 7. Loeffler (B-C) 47.73; 8. Hamilton (HUR) 47.74.

800 Meter Run: 1. Murray (DEF) 2:15.12; 2. S. Kanney (COL) 2:15.61; 3. E. Ellerbrock (O-G) 2:21.07; 4. Gose (GEN) 2:21.80; 5. Robison (NAP) 2:22.59; 6. Butler (LIC) 2:26.16; 7. Peltier (PLE) 2:27.07; 8. Stallkamp (EDI) 2:27.28; … 14. Jacey Eikenberry (VWE) 2:32.17.

200 Meter Dash: 1. Butler (L-B) 24.83; 2. Ayers (BAT) 25.09; 3. S. Wyse (WAU) 25.22; 4. M. Stechschulte (O-G) 25.55; 5. Truckor (EVE) 25.70; 6. Strable (CEL) 25.78; 7. Parsell (BUC) 26.00; 8. P. Lee (NAP) 26.22.

3,200 Meter Run: 1. C. Seas (COL) 11:22.19; 2. Vernot (WAU) 11:31.57; 3. Butterbaugh (A-C) 11:38.85; 4. J. Kanney (COL) 11:39.14; 5. Grooms (NAP) 12:07.30; 6. Dammeyer (SMM) 12:08.72; 7. Lamb (GRA) 12:09.89; 8. Greiner (L-B) 12:20.26; … 13. Chloee Gamble (VWE) 12:46.88.

4x400 Meter Relay: 1. Kenton 3:59.93; 2. Celina 4:03.14; 3. Oak Harbor 4:04.37; 4. Granville 4:04.51; 5. Ottawa-Glandorf 4:05.01; 6. Liberty-Benton 4:11.64; 7. Clyde 4:12.94; 8. Eastwood 4:14.60.

Discus: 1. DeVincentis (L-B) 135-11; 2. Streaker (L-B) 130-6; 3. Clouse (CWR) 118-1; 4. King (A-C) 116-9; 5. Bellman (O-G) 116-3; 6. Frank (WAU) 113-1; 7. Klimczynski (ONT) 113-0; 8. Ebert (CFO) 108-0.

Long Jump: 1. Carr (CEL) 17-7.50; 2. Tester (BEL) 16-9.25; 3. LaVoy (EAS) 16-8; 4. Maag (O-G) 16-6.25; 5. S. Wyse (WAU) 16-5.50; 6. Parsell (BUC) 16-5; 7. Strable (CEL) 16-1; 8. Thams (WAP) 15-10.

Pole Vault: 1. Heitkamp (SMM) 10-8; 2. (tie) Carr (CEL), Webb (KEN) and Allgire (O-G) 10-5; 5. Evers (HUR) 10-0; 6. Wolff (EAS) 9-6; 7. (tie) Lorensen (PTC), Salinas (PAU) and Loparo (CLY) 9-0.

Boys Team Rankings: Eastwood 55, Perkins 44, Van Wert 43, Clyde 40, Ontario 39, W.S. Northwestern 37, Norwayne 36, Mil. Edison 30, Orrville 25, Bellevue/Ready/Defiance 20, Col. Independence 19, Elida 16, Ottawa-Glandorf/Holy Name 15, Wauseon/Bryan/Archbold 13, Col. DeSales 12, Triway/Willard 10, Galion/Huron/Heath/Bloom-Carroll 9, Port Clinton 8, North Union 7, Rossford/Black River/Elyria Catholic/Centennial 6, Buckeye/Napoleon/Delta/Shelby 5, Sparta Highland/Genoa Area 4, Mil. Lake 3, Oak Harbor/Luth. West/Linden McKinley/Firelands 2, Otsego 1.

4x800 Meter Relay: 1. Mil. Edison 7:58.21; 2. Van Wert (Kase Schalois, Seth Kopp, Connor Holliday, Jared Fleming) 8:00.56; 3. Perkins 8:01.88; 4. Defiance 8:02.00; 5. Ottawa-Glandorf 8:03.49; 6. Eastwood 8:04.93; 7. Shelby 8:17.28; 8. Huron 8:19.30.

Discus: 1. Burdette (ON) 168-11; 2. Roberts (WI) 162-3; 3. Castle (WAU) 159-7; 4. Mawhirter (PE) 157-5; 5. Zappa (PE) 154-2; 6. Bryer (GE) 154-2; 7. Huey (CL) 139-3; 8. Glaser (WS) 138-3.

Long Jump: 1. Coburn (CL) 22-2.75; 2. Wollenslegel (CL) 21-5.75; 3. Armistad (GA) 20-11.75; 4. Cushler (ME) 20-10.25; 5. Nolletti (WS) 19-07.00 20-8.50; 6. Snowden (EA) 20-6.50; 7. Missler (BE) 20-5.50; 8. Weaver (HE) 20-2.50.

Pole Vault: 1. Rowland (BE) 15-4; 2. Majoy (HU) 15-0; 3. Studer (NOR) 14-8; 4. Fraker (DE) 14-4; 5. Ball (ELY) 14-4; 6. Faneuff (CL) 14-0; 7. Trent (PE) 14-0; 8. Johnson (ORR) 14-0.

110 Meter Hurdles 39”: 1. Poncsak (BRY) 14.40; 2. Rowland (BEL) 14.44; 3. Pace (IND) 14.59; 4. Sherman (B-C) 14.62; 5. Wollenslegel (CLY) 15.29; 6. Irby (PER) 15.33; 7. Infield (ORR) 15.34; 8. Kohring (EAS) 15.45.

100 Meter Dash: 1. Slone (REA) 10.80; 2. Yoder (W.S.) 10.96; 3. Conkle (EAS) 10.97; 4. Husain (HOL) 10.98; 5. L. Wyse (ARC) 11.15; 6. Smiley (HOL) 11.16; 7. Smith (UNI) 11.35; 8. Armour (NAP) 11.36.

4x200 Meter Relay: 1. Norwayne 1:28.81; 2. W.S. Northwestern 1:29.67; 3. Col. DeSales 1:29.84; 4. Van Wert (Kevon Pierce, Terrance Branson, Nick Krugh, Seth Kopp) 1:30.93; 5. Heath 1:32.12; 6. Col. Independence 1:47.48.

1,600 Meter Run: 1. Jared Fleming (VWE) 4:24.04; 2. Shephard (EDI) 4:24.07; 3. Reiser (WAU) 4:24.69; 4. Rath (DEF) 4:24.97; 5. Trampe-Kindt (O-G) 4:25.45; 6. Johnson (PER) 4:31.47; 7. Jeffers (FIR) 4:34.24; 8. Avers (OTS) 4:38.05.

4x100 Meter Relay: 1. Eastwood 43.29; 2. W.S. Northwestern 43.37; 3. Col. DeSales 43.41; 4. North Union 43.51; 5. Norwayne 43.56; 6. Galion 44.01; 7. Elida (Nick Pauff, Desmend White, Khory Kesler, Brandon Stinson) 44.26; 8. Col. Independence 56.31.

400 Meter Dash: 1. Coleman (ORR) 49.17; 2. Beery (NOR) 49.47; 3. L. Wyse (ARC) 50.16; 4. Rieman (CLY) 50.21; 5. Lauf (NAP) 50.49; 6. Toumazes (O-G) 50.62; 7. Busby (McK) 50.96; 8. Seth Kopp (VWE) 52.12.

300 Meter Hurdles 36”: 1. Snowden (EAS) 38.86; 2. Pace (IND) 38.90; 3. Irby (PER) 39.39; 4. Shelby (ONT) 39.46; 5. Sherman (B-C) 39.62; 6. Poncsak (BRY) 39.85; 7. Quentin Poling (ELI) 39.96; 8. Beltz (HIG) 40.13.

800 Meter Run: 1. Jared Fleming (VWE) 1:53.88; 2. Hoodlebrink (EAS) 1:54.13; 3. R. Clay (ROS) 1:54.92; 4. White (ORR) 1:55.11; 5. Leopold (O-G) 1:55.54; 6. Risner (EDI) 1:57.37; 7. Sievert (OAK) 1:58.11; 8. DePauw (HOL) 1:58.73.

200 Meter Dash: 1. Slone (REA) 21.49; 2. Yoder (W.S.) 21.83; 3. Husain (HOL) 21.91; 4. Mack (ONT) 21.96; 5. Conkle (EAS) 22.04; 6. L. Wyse (ARC) 22.24; 7. Koza (LUT) 22.31; 8. Kuipers (IND) 22.75.

3,200 Meter Run: 1. Flores (DEF) 9:40.37; 2. Cortelletti (ONT) 9:52.51; 3. Kazek (RIV) 9:54.72; 4. Gallagher (BUC) 9:56.69; 5. Kase Schalois (VWE) 10:01.21; 6. Ebersole (HIG) 10:19.69; 7. Amato (ELY) 10:19.82; 8. Reiser (WAU) 10:21.48.

4x400 Meter Relay: 1. Eastwood 3:20.91; 2. Elida (Brandon Stinson, Clark Etzler, Nick Pauff, Quentin Poling) 3:21.04; 3. Norwayne 3:21.74; 4. Van Wert ( Seth Kopp, Quincey Salcido, Nick Krugh, Jared Fleming) 3:22.34; 5. Heath 3:22.92; 6. Orrville 3:27.71; 7. Mil. Edison 3:28.28; 8. Willard 3:32.08.

High Jump: 1. Stair (TRI) 6-7; 2. Wollenslegel (CLY) 6-6; 3. Ifedi (CEN) 6-4; 4. Burrows (PER) 6-4; 5. Infield (ORR) 6-4; 6. Stine (SHE) 6-3; 7. Frankboner (EDI) 6-2; 8. Fairchild (GEN) 6-2.

Shot Put: 1. Mawhirter (PER) 59-0.75; 2. Smith (PTC) 57-0; 3. Burdette (ONT) 53-8; 4. Krull (ONT) 52-10.50; 5. Quentin Poling (ELI) 52-9; 6. Adkins (MIL) 51-9; 7. Zimmerly (NOR) 50-8.75; 8. Buss (WIL) 49-6.75.

 

Add comment


Security code
Refresh