September 2, 2014

Subscriber Login



2014 OHSAA Track and Field Championship Meet (D-II/III) PDF Print E-mail
Sunday, June 08, 2014 8:00 PM

INFORMATION SUBMITTED

Jesse Owens Memorial Stadium

Points 10-8-6-5-4-3-2-1

Division III

Girls Team Rankings: McDonald 45, Tinora/St. Thomas Aquinas 44, Col. Academy 30, Covington 26, Trinity 24, Col. S. Girls/Marion Local 22, Minster 20, Warren JFK 18, Russia/Canton C.C. 17, Archbold/Africentric 16, Garaway 15, Wynford/Liberty Center 13, Columbus Grove/Rittman/Miami Valley School/Waterford 12, Toledo Christian/Arlington 10, Shroder/Reed. Eastern/Mount Gilead 9, Anna/Fredericktown/Ft. Loramie/Paint Valley/Gibsonburg 8, Steub. Cath. Cent. 7.5, Smithville 7, Evergreen/Berkshire/Holgate/Loudonville/McComb 6, Calvert/St. John Central/Badger/Troy Christian 5, Leipsic/Gilmour Academy/Gah. Chr. Acad./Sum. Co. Day/New Knoxville/Ansonia/Continental 4, Hillsdale 3.5, National Trail/Botkins/Cin. Co. Day/River/Riverdale 3, Lincolnview/Colonel Crawford/Sand. SMCC/Bradford 2, Peebles/Mid. Christian/Norwayne/Upper Scioto Valley/Adena/Seneca East/Van Buren 1.

Boys Team Rankings: Lima C.C. 52, Gilmour Academy 42, Col. Academy 39, Warren JFK 36, Bluffton 29, Archbold 23, Calvert/Maplewood/West Liberty-Salem 22, Covington 21, McDonald 20, Liberty-Benton 15, Garaway/Patrick Henry 13, Con. Crestview 12, Lehman Cath./Smithville/Harvest Preparatory 11, Grandview Hts./Minster/Seneca East/Sum. Co. Day/Dawson-Bryant/Newton Falls/Liberty Center/St. Henry 10, Valley 9, Tinora/Lee. Fairfield/Trinity/Ash. Crestview 8, Waynesfield-Goshen 7, Mineral Ridge/Van Buren/Tuscar. C.C./Piketon 6, Columbus Grove/Old Fort/St. Thomas Aquinas/Triad/Cin. Christian/Antwerp/Hicksville 5, Ursuline/Anna/Upper Scioto Valley/Wor. Christian 4, Lincolnview/Cedarville/Pettisville/Colonel Crawford/Cin. Co. Day/Wayne Trace/Miami Valley School/Lake Center Chr./Gamble Montessori 3, Spencerville/Millersport/Mechanicsburg/Carey/South Central/Berne Union 2, Riverdale/South Range/Africentric/New London/East Knox/Fisher Catholic/Allen East 1.

Girls 4x800 Meter Relay: 1. St. Thomas Aquinas (Athena Welsh, Kalee Soehnlen, Kacee Soehnlen, Molly Pusateri) 9:11.66%; 2. Col. Academy 9:30.32; 3. Minster 9:30.81; 4. Reed. Eastern 9:33.22; 5. Mount Gilead 9:41.26; 6. Liberty Center 9:41.77; 7. Berkshire 9:38.1; 8. Canton C.C. 9:38.18.

Boys 4x800 Meter Relay: 1. Gilmour Academy 7:55.5; 2. Maplewood 8:00.41; 3. Tuscar. C.C. 8:00.69; 4. Col. Academy 8:00.8; 5. Minster 8:04.47; 6. Pettisville 8:07.04; 7. Columbus Grove (Bryce Sharrits, Colton Grothaus, David Bogart, Alex Giesege) 8:08.58; 8. McDonald 8:08.92.

Girls 100 Meter Hurdles 33”: 1. Rice (JFK) 14.49; 2. Eles (TRIN) 14.79; 3. Siefring (C0V) 14.8; 4. Francis (RUS) 15.21; 5. Rigaud (StCC) 15.28; 6. Looby (STAQ) 15.43; 7. LaFollette (BRAD) 15.752; 8. Rohrer (WATE) 15.755.

Boys 110 Meter Hurdles 39”: 1. Zallow (JFK) 13.93; 2. Lint (Col.A) 14.2; 3. Nye (PATR) 14.5; 4. Hodge (VALL) 14.65; 5. Troyer (GARA) 15.0; 6. Young (CEDA) 15.09; 7. Miller (COV) 15.13; 8. Hartway (AFRI) 15.17.

Girls 100 Meter Dash: 1. Abdul (TINO) 12.3; 2. Mokros (CCC) 12.46; 3. Jones (AFRI) 12.49; 4. Middleton (M VALL) 12.49; 5. Hudson (AFRI) 12.53; 6. Reynolds (GIBS) 12.66; 7. Lopez (GCA) 12.73; 8. Holbrook (USV) 12.74.

Boys 100 Meter Dash: 1. Coleman (LCC) 10.94; 2. L. Wyse (ARCH) 11.03; 3. Zallow (JFK) 11.03; 4. Johnson (HARV) 11.15; 5. Rogers (LCC) 11.19; 6. Jordan (CCD) 11.28; 7. Boehler (CALV) 11.291; 8. Antwine (CINC) 11.293.

Girls 4x200 Meter Relay: 1. Tinora 1:43.21; 2. McDonald 1:43.49; 3. Archbold 1:44.19; 4. Col. S. Girls 1:44.87; 5. Shroder 1:45.36; 6. Columbus Grove (Raiya Flores, Kristin Wynn, Sydney McCluer, Julia Wynn) 1:45.45; 7. Sand. SMCC 1:45.79; 8. St. Thomas Aquinas 1:45.94.

Boys 4x200 Meter Relay: 1. Lima C.C. (Scott Willeke, Dimitri Floyd, Jamir Coleman, Mykale Rogers) 1:27.86#; 2. Calvert 1:28.06; 3. Warren JFK 1:28.24; 4. Bluffton 1:29.07; 5. West Liberty-Salem 1:29.11; 6. Gilmour Academy 1:29.72; 7. Colonel Crawford 1:30.58; 8. Berne Union 1:30.66.

Girls 1,600 Meter Run: 1. Welsh (STAQ) 5:02.98; 2. Hartzler (RITT) 5:04.75; 3. Rizk (Col. A) 5:05.87; 4. Doyle (St.JC) 5:11.27; 5. Boyle (KNOX) 5:12.09; 6. Flora (BOTK) 5:12.7; 7. Roberts (FRED) 5:17.7; 8. Wheeler (Mid.C) 5:18.21.

Boys 1,600 Meter Run: 1. Mason Moore (SuCD) 4:16.27; 2. Nedrich (TRIN) 4:20.22; 3. Evans (GHts.) 4:21.74; 4. Williamson (ANTW) 4:22.27; 5. Morrison (MAPL) 4:23.17; 6. Bayley Tow (LINC) 4:24.61; 7. Farmer (PIKE) 4:25.45; 8. Martin (CCraw) 4:26.45.

Girls 4x100 Meter Relay: 1. Tinora 48.9; 2. McDonald 49.41; 3. Toledo Christian 49.47; 4. Shroder 49.68; 5. Col. S. Girls 50.0; 6. Cin. Co. Day 50.33; 7. Columbus Grove (Raiya Flores, Julia Wynn, Linnea Stephens, Sydney McCluer) 50.47; 8. Norwayne 50.2.

Boys 4x100 Meter Relay: 1. Calvert 42.79; 2. Bluffton 43.54; 3. Con. Crestview (Sage Schaffner, Malcolm Oliver, Zack Jellison, Isaiah Kline) 43.86; 4. Tinora 43.92; 5. Wor. Christian 43.96; 6. Gamble Montessori 44.01; 7. Mineral Ridge 44.51; 8. Patrick Henry 44.84.

Girls 400 Meter Dash: 1. Heaton (RUSS) 57.29; 2. Smith (Col.S.G) 57.33; 3. Poorman (SMIT) 57.559; 4. Reynolds (GIBS) 57.560; 5. Johnston (Tol.C) 57.86; 6. Hunter (Riverdale) 58.22; 7. Krumpe (BADG) 58.47; 8. Webster (CCraw) 58.8.

Boys 400 Meter Dash: 1. White (COV) 48.24; 2. Karg (WL-S) 48.9; 3. Schoenhagen (GilAc) 49.24; 4. N. Stratton (BLUF) 49.5; 5. Bauer (USV) 49.8; 6. Busarow (M VALL) 49.84; 7. L. Wyse (ARCH) 50.3; 8. Maust (BerU) 50.44.

Girls 300 Meter Hurdles 30”: 1. Siefring (COV) 43.64; 2. Rice (JFK) 43.88; 3. Truckor (EVER) 44.64; 4. Eles (TRIN) 45.06; 5. McDermott (RITT) 45.28; 6. Caldwell (River) 45.30; 7. Paige Ordway (CONT) 45.33; 8. Bush (Mt.Gil) 45.62.

Boys 300 Meter Hurdles 36”: 1. John Lint (Col.Ac) 36.32%; 2. Zallow (JFK) 38.23; 3. Troyer (GARA) 39.06; 4. Walters (HICK) 39.13; 5. Hodge (VALL) 39.8; 6. Saylor (WT) 40.8; 7. Boehler (CALV) 40.14; 8. Miller (COV) 40.41.

Girls 800 Meter Run: 1. Rizk (Col.Ac) 2:14.3; 2. Westerheide (Ft.Lo) 2:14.64; 3. Pusateri (STAQ) 2:16.1; 4. O. Smith (CALV) 2:16.57; 5. Dornback (BERK) 2:17.54; 6. Sury (WATE) 2:17.59; 7. Lawrence (Reed.E) 2:17.99; 8. Resnik (VanB) 2:18.33.

Boys 800 Meter Run: 1. Clapacs (Gil.Ac) 1:53.05; 2. Baker (Col.Ac) 1:55.15; 3. Simmon (VanB) 1:55.2; 4. Yoder (MAPL) 1:55.84; 5. Dixon (PIKE) 1:57.53; 6. Bryce Sharrits (CG) 1:57.88; 7. Albers (MINS) 1:58.16; 8. Pever (Riverdale) 1:58.9; … 11. Tyler Conley (Del. St. John’s) 2:00.3.

Girls 200 Meter Dash: 1. Abdul (TINO) 24.86; 2. Mokros (CaCC) 25.41; 3. Jones (AFRI) 25.63; 4. Thobe (MarLoc) 25.74; 5. Seifert (TINO) 25.76; 6. Middleton (M VALL) 25.78; 7. Lopez (GCA) 26.15; 8. Poorman (SMIT) 26.16.

Boys 200 Meter Dash: 1. Coleman (LCC) 21.88; 2. White (COV) 21.95; 2. Johnson (HARV) 22.18; 4. L. Wyse (ARCH) 22.33; 5. Antwine (Cin.C) 22.7; 6. Kyser (LAKE) 22.81; 7. Zallow (JFK) 22.84; 8. Meloy (SOUTH) 23.21.

Girls 3,200 Meter Run: 1. Atkinson (LibC) 10:53.48; 2. Welsh (STAQ) 11:16.43; 3. Willett (HOLG) 11:27.44; 4. Wentworth (GARA) 11:28.64; 5. Adams (SuCD) 11:29.0; 6. Krakowiak (GilAc) 11:29.54; 7. Borchers (RUSS) 11:30.18; 8. Markel (GilAc) 11:33.71.

Boys 3,200 Meter Run: 1. Johnson (McD) 9:22.85; 2. Mangus (Lee.F) 9:27.17; 3. Mycah Grandstaff (Con.CV) 9:31.57; 4. Caniford (STAQ) 9:32.89; 5. L. Smith (Min.R) 9:33.41; 6. Shrock (GARA) 9:40.21; 7. Willman (Sen.E) 9:42.56; 8. Wood (Fish.C) 9:52.13.

Girls 4x400 Meter Relay: 1. Archbold 3:56.22; 2. Minster 3:56.63; 3. St. Thomas Aquinas 3:57.94; 4. Col. S. Girls 3:58.86; 5. Mount Gilead 3:59.23; 6. Marion Local 4:01.84; 7. Reed. Eastern 4:05.43; 8. Adena 4:05.63.

Boys 4x400 Meter Relay: 1. West Liberty-Salem 3:19.53; 2. Archbold 3:20.4; 3. Gilmour Academy 3:20.62; 4. Bluffton 3:22.14; 5. Warren JFK 3:23.18; 6. Minster 3:24.89; 7. Col. Academy 3:25.16; 8. Allen East 3:26.63.

Girls Discus: 1. Mosley (McD) 157-5; 2. Young (TRIN) 149-1; 3. Baker (P VALL) 144-9; 4. Ross (McD) 143-3; 5. Averesch (LEIP) 141-8; 6. Deaton (Nat’l) 136-7; 7. Megan Verhoff (CG) 132-2; 8. Goshe (Sen.E) 131-6.

Boys Discus: 1. Palo (New.F) 176-0; 2. Br. Montgomery (LEHM) 164-0; 3. Myers (PHEN) 162-10; 4. Pop (MAPL) 160-10; 5. Neeley (URS) 157-3; 6. Huber (W-G) 155-9; 7. Kinney (S.Cent.) 153-6; 8. Logan (NLON) 150-2.

Girls High Jump: 1. Kramer(MarLoc) 5-6; 2. Gottfried (WYNF) 5-6; 3. Webster (FRED) 5-6; 4. Woodard (Col.Ac) 5-4; 5. (tie) Shafer (HILL) and Vosteen (St.CC) 5-3; 7. Hannah McCleery (LINC) 5-3; 8. Sink (ANSO) 5-2.

Boys High Jump: 1. Adkins (D-B) 6-8; 2. Olewiler (Ash.CV) 6-7; 3. Garver (L-B) 6-6; 4. Donohoe (TRIA) 6-5; 5. Lament (W-G) 6-4; 6. Seitz (McD) 6-4; 7. Harvey (MECH) 6-2; 8. Hill (EKnox.) 6-2.

Girls Long Jum: 1. Siefring (COV) 18-0.75; 2. Sury (WATE) 17-6.5; 3. Weber (LOUD) 17-6; 4. Haddad (Tr.C) 17-5.75; 5. Middleton (M VALL) 17-2.5; 6. Krumpe (BADG) 17-1.75; 7. Paige Ordway (CONT) 17-0; 8. Woodard (Col.Ac) 16-9.75.

Boys Long Jump: 1. Mykale Rogers (LCC) 24-5.5%; 2. Coleman (LCC) 23-9.25; 3. Lint (Col.Ac) 22-8.75; 4. Lawson (L-B) 22-7; 5. Cook (L-B) 21-6; 6. Vogel (TINO) 20-11.25; 7. Trevor McMichael (SPEN) 20-10.75; 8. Hollis (Gil.Ac) 20-8.75.

Girls Shot Put: 1. Mosley (McD) 42-11.75; 2. Fogt (ANN) 42-1.5; 3. Leppelmeier (McC) 42-1; 4. Lyne’a Diller (CG) 41-9.25; 5. Ross (McD) 41-0; 6. Young (TRIN) 40-11; 7. Baker (P VALL) 39-0.25; 8. Pell (PEEB) 38-6.

Boys Shot Put: 1. Demaline (Lib.C) 66-3.5; 2. Booth (SMIT) 59-1.25; 3. Wright (Gil.Ac) 57-10.75; 4. C. Smith (McD) 54-7.75; 5. Varner (GHts.) 53-9; 6. Br. Montgomery (LEHM) 53-7; 7. Goble (CARE) 52-2; 8. Yates (McD) 52-0.25.

Girls Pole Vault: 1. Dunn (GARA) 12-0; 2. Thompson (ARL) 12-0; 3. Heckman (MINS) 11-8; 4. Ruffener (WYNF) 11-4; 5. Hemmelgarn (MarLoc) 11-4; 6. Shook (ANS) 11-4; 7. Beck (ARL) 10-8; 8. Carter (CCraw) 10-4.

Boys Pole Vault: 1. Mestemaker (St.Hen) 15-0; 2. Gregg (Sen.E) 15-0; 3. Wilson (BLUF) 14-4; 4.Alexander (Old) 14-4; 5. Konst (ANN) 14-0; 6. Eggeman (SMIT) 13-8; 7. Reinhorn (MILL) 13-8; 8. Huelsman (MINS) 13-4.

———-

Division II

Girls Team Rankings: Meadowdale 40, Akron SVSM/Orrville/West Holmes 25, Liberty-Benton 22, Ursuline 20, CVCA/Gar. Garfield 19, Versailles 17, Wauseon/Westfall 16, Defiance/Vermilion 15, Alter/Chesapeake/Fairless/CF Northwest 14, Kenton Ridge/Finneytown/No. College Hill 13, Ottawa-Glandorf/New Richmond 12, Buchtel 11, Coldwater/Orange/Galion/Cal. River Valley/Clyde/Beaumont 10 30) Indian Creek/Oak Harbor/Girard/Carrollton/Lexington 9, Eaton/Tippecanoe/Poland Seminary 8 38) Keystone/Fenwick/Gallia Academy/Bucyrus/Rossford/Napoleon 6, Van Wert/Oakwood/Sheridan/London/Buckeye Valley/Clermont NE/Sandy Valley/Cle. JFK/Valley View 5, Indian Valley/Bloom-Carroll/Warren/Woodridge/Liberty 4, Circleville/Luth. West/Preble Shawnee 3, Bellefontaine/West Muskingum/Mil. Edison/Bath/Brookville/Streetsboro/Taylor 2, United/Independence/Fairfield Union/Eastwood/Newton Falls/Bexley 1.

Boys Team Rankings: Dunbar 47, CVCA 46, Eastwood 38, Watterson 26, Norwayne 24.5, Cambridge/St. Clairsville 21, Streetsboro 18, Fairless 17, Sheridan/Otsego/Genoa Area 16, Gallia Academy 15, Benedictine 14, Wauseon/Cal. River Valley 13, West Branch/Unioto/Chagrin Falls 12, Lake Cath./Akron SVSM/Eastmoor Acad./Perkins 11, Linden McKinley 10, Carroll/Ottawa-Glandorf/Ash. Edgewood/Ontario 9, Hartley/Heath/Mil. Edison/Orange/Valley View 8, Zane Trace 7, Pleasant/Shelby/Lexington/Stivers 6, Brookville/Cham. Julienne/Jefferson Area/Hubbard 5, Lakeview/Sandy Valley/Milton-Union/Heb. Lakewood/Delta/Shroder/Clyde/Madeira/Bloom-Carroll 4, Athens/Deer Park/Coldwater/Purcell Marian/Carrollton/Mount Gilead/Orrville/United/Clear Fork 3, Van Wert/Wyoming/Vinton County/Tuscar. Valley/Elyria Catholic/Col. DeSales 2, Fairfield Union/Waynedale/River View/Mar. Highland/Swanton/Mooney/Salem/Minford/Chardon NDCL 1, Perry 0.5.

Girls 4x800 Meter Relay: 1. Alter 9:15.87; 2. West Holmes 9:24.83; 3. Carrollton 9:27.97; 4. Akron SVSM 9:28.99; 5. Lexington 9:32.63; 6. Oakwood 9:32.99; 7. Mil. Edison 9:35.36; 8. Fairfield Union 9:37.53.

Boys 4x800 Meter Relay: 1. CVCA 7:48.75; 2.Eastwood 7:55.79; 3. Dunbar 8:00.18; 4. Carroll 8:01.56; 5. Chagrin Falls 8:02.52; 6. Ottawa-Glandorf (Brad Recker, Sid Moening, Trevor Ellerbrock, Matias Trampe-Kindt) 8:03.19; 7. Mil. Edison 8:03.56; 8. Mar. Highland 8:03.57.

Girls 100 Meter Hurdles 33”: 1. J. Smith (No. CH) 14.80; 2. Fennell (CF NW) 15.03; 3. Lee (NAP) 15.21; 4. Eberts (SHER) 15.24; 5. Rose (W. Hol) 15.44; 6. Hall (ORR) 15.53; 7. Thomas (VV) 15.58; 8. Albert (WOOD) 15.59.

Boys 110 Meter Hurdles 39”: 1. Snell (CAMB) 14.4; 2. Lombardi (WATT) 14.48; 3. Jackson (Ea.Ac) 14.53; 4. Harrison (DUN) 14.66; 5. Sherman (B-C) 14.75; 6. Tranter (CARR) 14.8; 7. Carroscia (CVCA) 14.86; 8. Shelby (ONT) 14.92.

Girls 100 Meter Dash: 1. Butler (L-B) 12.15; 2. Goldsmith (West.) 12.21; 3. Carnathan (URS) 12.39; 4. Martin (INDI) 12.45; 5. Mayfield-Brown (MEAD) 12.59; 6. McDavid (Ken.R) 12.64; 7. Green (BUCH) 12.65; 8. Parsell (BUCY) 12.73.

Boys 100 Meter Dash: 1. Carter (STREE) 10.83; 2. Brown (St.Clair) 10.9; 3. Campbell (SVSM) 10.96; 4. Boyd (DUN) 11.045; 5. M. Montgomery (BENE) 11.05; 6. Gadson (CAMB) 11.17; 7. Galyk (PLEA) 11.2; 8. Bryant (SWAN) 11.27.

Girls 4x200 Meter Relay: 1. Meadowdale 1:40.54; 2. Akron SVSM 1:41.97; 3. Versailles 1:43.33; 4. Finneytown 1:43.39; 5. Buchtel 1:43.56; 6. Ottawa-Glandorf (Megan Siefker, Michelle Maag, Elissa Ellerbrock, Madison Stechschulte) 1:44.11; 7. West Holmes 1:44.17; 8. Oak Harbor 1:44.46.

Boys 4x200 Meter Relay: 1. Dunbar 1:28.03; 2. Hartley 1:28.62; 3. Norwayne 1:29.51; 4. Fairless 1:29.84; 5. Clyde 1:29.99; 6. Lake Cath. 1:30.16; 7. Streetsboro 1:30.29; 8. Cham. Julienne 1:30.48.

Girls 1,600 Meter Run: 1. Sammy Bockoven (CVCA) 4:49.53#; 2. Vernot (WAUS) 4:53.34; 3. Kanney (COLD) 4:53.66; 4. Lehotay (S VALL) 4:55.04; 5. Clairmonte (LEX) 4:55.32; 6. Spreitzer (WOOD) 5:01.75; 7. Paul (W.Mus) 5:02.83; 8. Parks (UNIT) 5:03.35.

Boys 1,600 Meter Run: 1. Adams (CVCA) 4:18.44; 2. Bistritz (CHAG) 4:18.8; 3. Matias Trampe-Kindt (O-G) 4:20.3; 4. Reiser (WAUS) 4:21.02; 5. Bockoven (CVCA) 4:21.85; 6. Avers (OTSE) 4:22.16; 7. Stites (WYO) 4:22.58; 8. Campbell (SVSM) 4:23.75.

Girls 4x100 Meter Relay: 1. Galion 48.71; 2. Ursuline 48.79; 3. CF Northwest 49.18; 4. Buchtel 49.34; 5. Beaumont 49.52; 6. Oak Harbor 49.81; 7. Liberty-Benton 49.84; 8. Versailles 50.06.

Boys 4x100 Meter Relay: 1. Watterson 42.37; 2. Orange 42.67; 3. Eastwood 43.15; 4. St. Clairsville 43.4; 5. Shroder 43.64; 6. Athens 43.98; 7. Col. DeSales 44.06; 8. Akron SVSM 44.09.

Girls 400 Meter Dash: 1. Lawrence (MEAD) 53.98; 2. Cummings (FINN) 56.0; 3. Clay (ROSS) 56.03; 4. Behymer (NEWR) 56.21; 5. Davis (SVSM) 56.47; 6. Branham (CIRC) 56.7; 7. S. Wyse (WAUS) 56.73; 8. Gesicki (INDE) 57.12.

Boys 400 Meter Dash: 1. Neff (Fair.) 47.88; 2. Beery (NORW) 47.95; 3. Johnson (STIV) 48.42; 4. Clarke (Cal.RV) 49.04; 5. Cedillo (MADE) 49.36; 6. Sensabaugh (SVSM) 49.42; 7. Lines (HEAT) 49.44; 8. Lewis (WAYN) 49.53.

Girls 300 Meter Hurdles 30”: 1. Harris (ORAN) 43.65; 2. Eby (ORR) 44.12; 3. Hammer (SVSM) 44.84; 4. Cloud (GIR) 45.08; 5. Quillen (KEY) 45.55; 6. Thomas (VV) 45.736; 7. Lakamp (TAY) 45.74; 8. Schmidt (BEX) 46.29.

Boys 300 Meter Hurdles 36”: 1. Harris (NORW) 37.25; 2. Lombardi (WATT) 37.43; 3. Carroscia (CVCA) 37.83; 4. Click (GALL) 38.02; 5. Pavliga (CARR) 38.48; 6. Snowden (EAS) 38.65; 7. Shelby (ONT) 39.12; 8. Stamper (Riv.VW) 39.33.

Girls 800 Meter Run: 1. Murray (DEFI) 2:09.25; 2. McKinney (EATO) 2:10.43; 3. Watts (GALL) 2:11.77; 4. Bockoven (CVCA) 2:15.07; 5. Lukac (LIBE) 2:15.52; 6. Nichols(ALT) 2:16.29; 7. Mendiola (SVSM) 2:17.18; 8. Elissa Ellerbrock (O-G) 2:17.41.

Boys 800 Meter Run: 1. Adams (CVCA) 1:52.59; 2. Bell (DUN) 1:53.54; 3. Hoodlebrink (EAS) 1:53.88; 4. Williamson (BROO) 1:55.14; 5. Mack (Heb.La) 1:55.63; 6. Hallabrin (Mt.Gil) 1:55.69; 7. Pritchard (LaCath) 1:56.2; 8. Stanovsek (NDCL) 1:56.22.

Girls 200 Meter Dash: 1. Butler (L-B) 24.86; 2. Goldsmith (West) 25.0; 3. Powell (URS) 25.19; 4. Williams (JFK) 25.31; 5. Martin (INDI) 25.36; 6. J. Smith (No. CH) 25.38; 7. Ayers (BAT) 25.66; 8. Parsell (BUCY) 25.8.

Boys 200 Meter Dash: 1. M. Montgomery (BENE) 21.77; 2. Brown (St.Clair) 21.88; 3. Carter (STREE) 22.16; 4. Boyd (DUN) 22.19; 5. Galyk (PLEA) 22.26; 6. Gorski (OTSE) 22.35; 7. Nicholas Krugh (Van Wert) 22.53; 8. Mack (ONT) 22.73.

Girls 3,200 Meter Run: 1. Hannah Campbell (Cal. RV) 10:40.66#; 2. Sinning (TIPP) 11:03.53; 3. Vernot (WAUS) 11:11.44; 4. Taylor (LOND) 11:15; 5. C. Seas (COLD) 11:22.13; 6. Dunlap (CARR) 11:23.62; 7. Vaughn (OAK) 11:27.41; 8. Freundlich (LEX) 11:31.82.

Boys 3,200 Meter Run: 1. Bromley (SHER) 9:33.53; 2. Bussard (VV) 9:41.13; 3. Stricklen (LEX) 9:42.46; 4. Cortelletti (ONT) 9:43.61; 5. Edie (Lake.) 9:46.59; 6. D. Seas (COLD) 9:46.92; 7. Bean (PURC) 9:48.01; 8. Lemay (Ash. Ed.) 9:50.85.

Girls 4x400 Meter Relay: 1. Meadowdale 3:54.42; 2. Versailles 3:57.11; 3. Beaumont 3:57.92; 4. Oak Harbor 3:58.67; 5. CVCA 3:58.81; 6. Ottawa-Glandorf (Michelle Maag, Anna Bellman, Madison Stechschulte, Elissa Ellerbrock) 4:01.64; 7. Girard 4:01.65; 8. Alter 4:02.22.

Boys 4x400 Meter Relay: 1. Eastwood 3:18.09; 2. Dunbar 3:20.06; 3. Heath 3:20.18; 4. Eastmoor Acad. 3:21.02; 5. CVCA 3:22.64; 6. Orrville 3:23.86; 7. Fairless 3:24.55; 8. Salem 3:24.56.

Girls Discus: 1. Porter (CHES) 137-8; 2. Kreatsoulas (POLA) 127-10; 3. Svonavec (Gar. Gar) 126-0; 4. Anna Bellman (O-G) 125-6; 5. Snyder (Fair.) 125-3; 6. Jones (Gar. Gar) 125-2; 7. Conry (BROO) 124-11; 8. Brittian (EAS) 121-9.

Boys Discus: 1. Detillion (UNIO) 181-0; 2. Castle (WAUS) 180-2; 3. Bryer (GEN) 171-4; 4. Petzel (ZT) 164-2; 5. Zinni (W.BRAN) 163-10; 6. Harmon (DEER) 161-5; 7. Achladis (ELYC) 158-7; 8. Penza (MOON) 153-5.

Girls High Jump: 1. Wollenslegel (CLY) 5-8; 2. Bartlome (VERM) 5-6; 2. Hall (NEWR) 5-6; 4. Mummert (Cl. NE) 5-5; 5. Loeffler (B-C) 5-5; 6. Walker (PREB) 5-3; 7. Woods (STREE) 5-2; 8. Teter (GIR) 5-2.

Boys High Jump: 1. Floyd (McK) 6-10; 2. Robbins (W.BRAN) 6-9; 3. Stine (SHEL) 6-7; 4. Chase (JEFF) 6-7; 5. Sommer (S VALL) 6-6; 6. Burrows (PERK) 6-6; 7. Newman (ZT) 6-6; 8. Gullion (MINF) 6-5.

Girls Long Jump: 1. McDavid (KENR) 18-5.75; 2. Bartlome (VERM) 18-1; 3. Henderson (MEAD) 18-0.75; 4. Allen (DEFI) 17-5.5; 5. Parsell (BUCY) 17-3.75; 6. Strother (W.Hol) 17-3.5; 7. Quillen (KEY) 17-1.75; 8. Bell (INDI) 17-1.25.

Boys Long Jump: 1. Allison (GALL) 22-5.5; 2. Burrows (PERK) 22-2.5; 3. Cushler (Mil. Ed.) 22-0.25; 4. Snowden (EAS) 21-8.5; 5. McKinney (CHAM) 21-7.25; 6. Fillman (UNIT) 21-6.5; 7. Barney (Vin.Cty.) 21-5.50; 8. Knox (PURC) 21-3.25.

Girls Shot Put: 1. Svonavec (Gar. Gar) 45-6.75; 2. Snyder (W.Hol) 44-9.5; 3. Rossi (FEN) 43-8.25; 4. Alexis Dowdy (Van Wert) 42-3.25; 5. Porter (CHES) 42-0.5; 6. Ragland (Luth. W) 39-7; 7. Johnson (BELL) 39-4.25; 8. Harris (New.F) 38-3.25.

Boys Shot Put: 1. Bryer (GEN) 55-8; 2. Fitchett (Ash. Ed) 55-1.5; 3. Loughman (SHER) 54-11.75; 4. Jones (HUBB) 54-10; 5. Martin (M-U) 54-5.5; 6. Jackson (CLEA) 54-3.5; 7. Detillion (UNIO) 54-2.75; 8. Winegardner (Fair.Un) 54-1.

Girls Pole Vault: 1. Allyson Simmons (Fairl) 13-4.25%; 2. Jarrett (ORR) 11-4; 3. Plybon (ORR) 11-4; 4. Amato (BUCK) 11-4; 5. Gardner (WARR) 11-0; 6. Bell (INDI) 11-0; 7. Frantz (VERS) 10-8; 8. Trebella (GIR) 10-8; … 12. Tori Bowen (Elida) 10-0.

Boys Pole Vault: 1. Gorski (OTSE) 16-2; 2. Fox (CAMB) 15-10; 3. Ludwig (LaCath) 15-6; 4. Martin (Cal. RV) 15-2; 5. Fraker (DELT) 14-10; 6. Waterman (Cal. RV) 14-10; 7. Watson (Tuscar. V) 14-6; 8. (tie) Morris (NORW) and Lauria (PERR) 14-0.

 

Add comment


Security code
Refresh