Nelaya Burden of Spencerville competes in the 100-meter hurdles on Saturday. She finished in first with a time of 14.51. (DHI Media/Joe Dray)
Nelaya Burden of Spencerville competes in the 100-meter hurdles on Saturday. She finished in first with a time of 14.51. (DHI Media/Joe Dray)
<
1
2
3
4
5
>

Event 1 girls 4x800m relay

1 Columbus Grove 10:27.03

2 Spencerville 10:41.82

3 Bluffton 11:08.70

4 Lincolnview 11:09.10

5 Crestview 12:26.39

6 Allen East 13:13.78

Event 2 boys 4x800m relay

1 Columbus Grove 8:20.98

2 Lincolnview 8:33.32

3 Bluffton 8:44.09

4 Allen East 9:22.54

5 Spencerville 9:36.11

6 Crestview 9:54.22

7 Jefferson 10:11.89

8 Ada 10:51.22

Event 3 girls 100m hurdles

Finals

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 14.51

2 Rachel Kanney [929] Allen East 16.71

3 Josie McGue [907] Jefferson 17.37

4 Amy vorst [632] Columbus Grove 17.72

5 Jessica Weller Paulding 18.25

6 Olivia Green [863] Ada 18.57

7 Makena Doseck [618] Columbus Grove 18.93

8 Kylie Mckenzie Allen East 20.44

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 14.58 q

2 Rachel Kanney [929] Allen East 16.80 q

3 Josie McGue [907] Jefferson 17.63 q

4 Amy Vorst [632] Columbus Grove 17.84 q

5 Jessica Weller Paulding 18.28 q

6 Kylie Mckenzie Allen East 18.65 q

7 Makena Doseck [618] Columbus Grove 18.85 q

8 Olivia Green [863] Ada 19.00 q

9 Emme Prine [705] Spencerville 19.56

10 Madalyn Ward [123] Crestview 19.69

10 Molly Zimmerman [852] ada 19.69

12 Jocelyn Lafountain Paulding 19.75

13 Cassidy Sell [109] Lincolnview 20.69

14 Jenna Illig [920] Jefferson 21.03

15 Faith Keezer [137] Crestview 22.72

Event 4 boys 110m hurdles

Finals

1 Conner Holmes [764] Spencerville 15.62

2 Xavier Dunifon [40] Bluffton 15.68

3 Jon Banal [608] Columbus Grove 15.87

4 Owen Carnahan Paulding 15.88

5 Drew Brenneman [172] Lincolnview 16.31

6 Josiah Updegrove [101] Crestview 16.44

7 Nick Baughman Allen East 17.03

Prelims

1 Jon Banal [608] Columbus Grove 15.85 q

2 Conner Holmes [764] spencerville 16.16 q

3 Owen Carnahan Paulding 16.20 q

4 Xavier Dunifon [40] Bluffton 16.26 q

5 Drew Brenneman [172] Lincolnview 17.00 q

6 Josiah Updegrove [101] crestview 17.06 q

7 Nick Baughman Allen East 17.32 q

8 Alex Morgan [808] Ada 17.53 q

9 Ethan Bogart [42] Bluffton 18.78

10 Heath Gaskill [761] Spencerville 18.97

11 Jordan Updegrove [105] Crestview 19.03

12 Derek Birkemeier [641] Columbus Grove 20.37

Event 5 girls 100m dash

Finals

1 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 12.32

2 Nelaya Burden [702] Spencerville 12.44

3 Becca Choi [612] Columbus Grove 13.04

4 Rachel Kanney [929] Allen East 13.09

5 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 13.19

6 Gillian Goecke [707] Spencerville 13.25

7 Brayden Langdon [107] Lincolnview 13.47

8 Mackenzie Leeth [102] Crestview 14.06

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 12.70 q

2 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 13.01 q

3 Brayden Langdon [107] Lincolnview 13.33 q

4 Gillian Goecke [707] Spencerville 13.38 q

5 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 13.40 q

6 Becca Choi [612] Columbus Grove 13.57 q

7 Mackenzie Leeth [102] crestview 13.58 q

8 Rachel Kanney [929] Allen East 13.72 q

9 Adrine Goble [924] Allen East 13.81

10 Olivia Setzer [50] Bluffton 13.83

11 Arin Williams [122] Lincolnview 14.00

12 Maggie Manz Paulding 14.15

12 Josie McGue [907] Jefferson 14.15

14 Kyra Foust [908] Jefferson 14.22

15 Heather Hankins [869] Ada 14.31

16 Janae Pease Paulding 14.43

17 Chelsea Talyor Crestview 14.84

Event 6 boys 100m dash

Finals

1 Brad Korte [185] Lincolnview 10.97

2 Wade Sheets [120] Crestview 11.16

3 Kole Mckee [969] Jefferson 11.23

4 Baylor Garmatter [4] Bluffton 11.31

5 Logan Williams [180] Lincolnview 11.36

6 Cannon Johnson [740] Spencerville 11.37

7 Deandre Nassar [27] Bluffton 11.50

8 Dylan Baughman [749] Spencerville 11.53

Prelims

1 Kole Mckee [969] Jefferson 11.72 q

2 Logan Williams [180] Lincolnview 11.73 q

3 Wade Sheets [120] Crestview 11.75 q

4 Deandre Nassar [27] Bluffton 11.85 q

5 Baylor Garmatter [4] Bluffton 11.99 q

6 Brad Korte [185] Lincolnview 12.05 q

7 Dylan Baughman [749] Spencerville 12.13 q

8 Cannon Johnson [740] Spencerville 12.14 q

9 Keagan Hull [826] Ada 12.35

10 Austin Mckenzie [964] Allen East 12.36

11 Albert Hughes Allen East 12.48

12 Josh Smith [602] Columbus Grove 12.54

13 Jacob Deisler Paulding 12.58

14 Seth Estle [958] Jefferson 12.70

15 Collin Metzger [624] Columbus Grove 12.79

16 Drew Lumpkins Paulding 12.96

17 Dalton Castle [110] Crestview 13.45

18 Sam Hibbard [812] Ada 13.66

Event 7 girls 4x200m relay

Finals

1 Spencerville 1:50.92

2 Bluffton 1:52.28

3 Columbus grove 1:55.16

4 Paulding 1:59.09

5 Allen East 1:59.19

6 Lincolnview 1:59.86

7 Jefferson 1:59.87

8 Crestview 2:02.09

Prelims

1 Spencerville 1:51.14 q

2 Bluffton 1:53.62 q

3 Columbus Grove 1:58.00 q

4 Paulding 1:59.31 q

5 Jefferson 2:01.04 q

6 Allen East 2:02.01 q

7 Lincolnview 2:03.20 q

8 Crestview 2:04.40 q

9 Ada 2:11.35

Event 8 boys 4x200m relay

Finals

1 Crestview 1:34.50

2 Spencerville 1:35.20

3 Columbus Grove 1:36.72

4 Ada 1:36.81

5 Lincolnview 1:38.43

6 Paulding 1:39.37

7 Allen East 1:40.69

8 Jefferson 1:41.97

Prelims

1 Spencerville 1:35.87 q

2 Columbus Grove 1:38.50 q

3 Ada 1:39.35 q

4 Crestview 1:40.24 q

5 Paulding 1:40.82 q

6 Allen East 1:41.61 q

7 Jefferson 1:43.13 q

8 Lincolnview 1:43.40 q

Event 9 girls 1600m run

1 Alyssa Ellerbrock [604] Columbus Grove 5:29.67

2 Erin Downing [610] Columbus Grove 5:33.67

3 Lillee Stewart [714] Spencerville 5:45.09

4 Ragen Harting [109] Crestview 5:49.70

5 Clara Mathews [45] Bluffton 5:52.86

6 Madison Langdon [101] Lincolnview 5:58.89

7 Emily Dienstberger [917] Jefferson 6:01.20

8 Torie Bockey [703] Spencerville 6:03.36

9 Victoria Snyder [110] Lincolnview 6:09.26

10 Elyse Manz Paulding 6:24.95

11 Lauryn Black [110] Crestview 6:31.82

12 Addison Jones [902] Allen East 6:36.67

13 Alexandria Ade Paulding 6:59.54

14 Lizzie Chung [919] Jefferson 7:16.39

15 Paige Cole [877] Ada 7:22.92

Event 10 boys 1600m run

1 Alek Bowersock [159] Lincolnview 4:37.01

2 Caleb Stechschulte [611] Columbus Grove 4:38.36

3 Jackson Steinmetz [18] Bluffton 4:39.16

4 Carson Closson [601] Columbus Grove 4:42.01

5 Jacob Keysor [177] Lincolnview 4:48.07

6 Bailey Manz Paulding 4:49.64

7 Deyton Price Paulding 5:07.61

8 Keagan Gaskill [763] Spencerville 5:10.89

9 Hunter Sidle [940] Allen East 5:13.09

10 Dayton Schuerman [115] Crestview 5:16.54

11 Hayden Tomlinson [118] Crestview 5:17.09

12 Mason Hutchinson [926] Allen East 5:28.70

13 Seth Clark [759] Spencerville 5:33.98

14 Josh Radler [981] Jefferson 5:35.80

15 Seth Swaney [805] Ada 5:53.76

16 Keegan Giddens [809] Ada 6:07.20

17 John Radler [962] Jefferson 6:55.70

Event 11 girls 4x100m relay

1 Spencerville 52.80

2 Columbus Grove 53.84

3 Allen East 54.69

4 Bluffton 55.03

5 Jefferson 55.90

6 Crestview 56.09

7 Lincolnview 57.03

Event 12 boys 4x100m relay

1 Lincolnview 44.82

2 Columbus Grove 45.46

3 Crestview 45.47

4 Bluffton 45.48

5 Jefferson 45.75

6 Spencerville 46.07

7 Ada 48.59

Event 13 girls 400m dash

Finals

1 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 1:01.16

2 Brayden Langdon [107] Lincolnview 1:03.44

3 Raigan Staup [704] Spencerville 1:04.07

4 Brenna Hissong [857] Ada 1:04.87

5 Maggie Manz Paulding 1:05.22

6 Janae Pease Paulding 1:05.22

7 Morgan Deffenbaugh [627] Columbus Grove 1:07.10

8 Brooke Bockey [708] Spencerville 1:08.71

Prelims

1 Raigan Staup [704] Spencerville 1:02.90 q

2 Brayden Langdon [107] Lincolnview 1:03.92 q

3 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 1:04.20 q

4 Janae Pease Paulding 1:04.67 q

5 Maggie Manz Paulding 1:05.22 q

6 Brenna Hissong [857] Ada 1:05.99 q

7 Morgan Deffenbaugh [627] Columbus Grove 1:07.08 q

8 Brooke Bockey [708] Spencerville 1:08.95 q

9 Anabel Alexander [856] Ada 1:10.28

10 Chelsea Talyor Crestview 1:12.00

11 Maddie McClure [911] Jefferson 1:16.42

12 Madelyn Dunn [108] Lincolnview 1:18.66

13 Tiffany Thompson [106] Crestview 1:22.46

Event 14 boys 400m dash

Finals

1 Hunter Kesler Paulding 51.35

2 Baylor Garmatter [4] Bluffton 51.51

3 Caylib Pruett [114] Crestview 53.16

4 Michael Crouse [806] Ada 54.10

5 Caden Watkins [602] Columbus Grove 54.28

6 Dane Selby [620] Columbus Grove 54.81

7 Albert Hughes Allen East 55.56

8 Daegan Hatfield [195] Lincolnview 55.78

Prelims

1 Baylor Garmatter [4] Bluffton 51.52 q

2 Michael Crouse [806] Ada 53.31 q

3 Hunter Kesler Paulding 53.56 q

4 Caden Watkins [602] Columbus Grove 54.92 q

5 Caylib Pruett [114] Crestview 55.45 q

6 Dane Selby [620] Columbus Grove 55.60 q

7 Albert Hughes Allen East 56.21 q

8 Daegan Hatfield [195] Lincolnview 56.30 q

9 Colton Trenkamp [182] Lincolnview 56.53

10 Jordan Perrott [127] Crestview 56.56

11 Jonathon Schriner [5] Bluffton 59.70

12 Cody Redman [953] Jefferson 1:00.00

13 Luke McCullough Paulding 1:01.42

14 Heath Gaskill [761] Spencerville 1:01.63

15 Ethan Martinez [758] Spencerville 1:01.76

16 Aiden Robey Allen East 1:02.00

17 Julian Grant [963] Jefferson 1:03.24

Event 15 girls 300m hurdles

Finals

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 46.61

2 Claire Schweller Paulding 50.34

3 Rachel Kanney [929] Allen East 50.68

4 Anamya Truex Allen East 51.37

5 Olivia Green [863] Ada 51.66

6 Abigail Gladwell [615] Columbus Grove 52.81

7 Jessica Weller Paulding 54.00

8 Emme Prine [705] Spencerville 56.97

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 48.65 q

2 Rachel Kanney [929] Allen East 51.35 q

3 Anamya Truex Allen East 52.33 q

4 Jessica Weller Paulding 52.92 q

5 Claire Schweller Paulding 53.03 q

6 Abigail Gladwell [615] Columbus Grove 53.81 q

7 Olivia Green [863] Ada 54.16 q

8 Emme Prine [705] Spencerville 55.62 q

9 Josie McGue [907] Jefferson 56.69

10 Makena Doseck [618] Columbus Grove 58.10

11 Cassidy Sell [109] Lincolnview 58.34

12 Madalyn Ward [123] Crestview 1:00.54

13 Jenna Illig [920] Jefferson 1:00.78

14 Molly Zimmerman [852] Ada 1:01.72

Event 16 boys 300m hurdles

Finals

1 Xavier Dunifon [40] Bluffton 39.89

2 Jon Banal [608] Columbus Grove 41.94

3 Owen Carnahan Paulding 41.94

4 Josiah Updegrove [101] Crestview 42.97

5 Ethan Bogart [42] Bluffton 43.60

6 Drew Brenneman [172] Lincolnview 44.03

7 Jackson Goecke [747] Spencerville 44.07

8 Nick Baughman Allen East 45.37

Prelims

1 Xavier Dunifon [40] Bluffton 40.92 q

2 Jon Banal [608] Columbus Grove 42.40 q

3 Jackson Goecke [747] Spencerville 43.58 q

4 Owen Carnahan Paulding 43.85 q

5 Ethan Bogart [42] Bluffton 45.04 q

6 Josiah Updegrove [101] Crestview 45.41 q

7 Nick Baughman Allen East 46.37 q

8 Drew Brenneman [172] Lincolnview 47.34 q

9 Derek Birkemeier [641] Columbus Grove 48.32

10 Jordan Updegrove Crestview 49.69

11 Jorden Wilson [930] Allen East 51.37

12 Anthony Bodine [967] Jefferson 54.19

13 Isaac Williams [811] Ada 56.19

Event 17 girls 800m run

1 Alyssa Ellerbrock [604] Columbus Grove 2:27.29

2 Erin Downing [610] Columbus Grove 2:28.09

3 Erin Hotmire [42] Bluffton 2:32.51

4 Tori Buggert [706] Spencerville 2:37.76

5 Ragen Harting [109] Crestview 2:38.26

6 Emily Dienstberger [917] Jefferson 2:38.82

7 Torie Bockey [703] Spencerville 2:40.67

8 Anabel Alexander [856] Ada 2:45.26

9 Laykin Garmatter [52] Bluffton 2:49.51

10 Rylee Byrne [105] Lincolnview 2:50.30

11 Addison Jones [902] Allen East 2:53.42

12 Dylan Carey [116] Lincolnview 2:55.32

13 Alexandria Ade Paulding 2:58.07

14 Lauryn Black [110] Crestview 3:02.01

15 Lizzie Chung [919] Jefferson 3:06.95

16 Karli Phlipot Paulding 3:17.70

Event 18 boys 800m run

1 Bailey Manz Paulding 2:05.51

2 Breece Pingle [606] Columbus Grove 2:07.29

3 Alek Bowersock [159] Lincolnview 2:07.48

4 Tanner Smith [621] Columbus Grove 2:08.26

5 Joe Sadowski [193] Lincolnview 2:08.82

6 Baylor Garmatter [4] Bluffton 2:09.98

7 Miguel Jordan [802] Ada 2:10.54

8 Luke Young [7] Bluffton 2:11.06

9 Cade Elling [741] Spencerville 2:18.92

10 Kayne Miller [986] Jefferson 2:21.30

11 Hayden Tomlinson [118] Crestview 2:24.64

12 Camron Cearns [112] Crestview 2:24.95

13 Mason Hutchinson [926] Allen East 2:27.64

14 Carson Hissong [818] Ada 2:28.72

15 Reed Miller [744] Spencerville 2:34.80

Event 19 girls 200m dash

Finals

1 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 26.01

2 Nelaya Burden [702] Spencerville 26.80

3 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 27.43

4 Brayden Langdon [107] Lincolnview 27.58

5 Ariana McMichael [712] Spencerville 28.14

6 Arin Williams [122] Lincolnview 28.47

7 Adrine Goble [924] Allen East 28.77

8 Savanah Ridenour [631] Columbus Grove 28.81

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 26.95 q

2 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 27.94 q

3 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 27.98 q

4 Ariana McMichael [712] Spencerville 28.25 q

5 Brayden Langdon [107] Lincolnview 28.36 q

6 Savanah Ridenour [631] Columbus Grove 28.44 q

7 Adrine Goble [924] Allen East 28.91 q

8 Claire Schweller Paulding 29.03

9 Arin Williams [122] Lincolnview 29.35 q

10 Maggie Manz Paulding 29.37

11 Brenna Hissong [857] Ada 29.94

12 Maddie McClure [911] Jefferson 30.03

13 Mackenzie Leeth [102] Crestview 30.53

14 Heather Hankins [869] Ada 30.97

15 Donna Decker [918] Jefferson 32.78

16 Tiffany Thompson [106] Crestview 35.12

Event 20 boys 200m dash

Finals

1 Brad Korte [185] Lincolnview 22.77

2 Logan Williams [180] Lincolnview 23.05

3 Hunter Kesler Paulding 23.46

4 Zac Ridenour [610] Columbus Grove 23.92

5 Darrin Nihiser [121] Crestview 23.97

6 Dylan Baughman [749] Spencerville 24.00

7 Jayden Mays [3] Bluffton 24.18

8 Keagan Hull [826] Ada 24.31

Prelims

1 Brad Korte [185] Lincolnview 22.82 q

2 Dylan Baughman [749] Spencerville 23.61 q

3 Logan Williams [180] Lincolnview 23.72 q

4 Hunter Kesler Paulding 23.77 q

5 Darrin Nihiser [121] Crestview 24.00 q

6 Keagan Hull [826] Ada 24.22 q

7 Jayden Mays [3] Bluffton 24.37 q

8 Zac Ridenour [610] Columbus Grove 24.44 q

9 Dillon Underwood [135] Crestview 24.53

10 Eli Lemley [9] Bluffton 24.60

11 Albert Hughes Allen East 24.91

12 Josh Smith [602] Columbus Grove 25.09

13 Austin Mckenzie [964] Allen East 25.21

14 Drew Armstead [742] Spencerville 25.25

15 Brian Manz Paulding 25.44

16 Brayden McClure [952] Jefferson 26.22

Event 21 girls 3200m run

1 Alyssa Ellerbrock [604] Columbus Grove 12:21.92

2 Madison Langdon [101] Lincolnview 12:36.32

3 Leanndra Price [609] Columbus Grove 12:47.16

4 Lillee Stewart [714] Spencerville 13:22.48

5 Victoria Snyder [110] Lincolnview 13:46.16

6 Elyse Manz Paulding 13:47.61

7 Rylie Edgington [718] Spencerville 13:53.23

8 Olivia Parker [64] Bluffton 15:05.86

Event 22 boys 3200m run

1 Karter Tow [154] Lincolnview 10:07.85

2 Jordan Bellman [617] Columbus Grove 10:15.67

3 Jackson Steinmetz [18] Bluffton 10:17.41

4 Carson Closson [601] Columbus Grove 10:33.95

5 Tanner Pinks [17] Bluffton 10:43.67

6 Jacob Keysor [177] Lincolnview 11:03.45

7 Hunter Sidle [940] Allen East 11:11.30

8 Deyton Price Paulding 11:38.41

9 Hogan Lee [748] Spencerville 12:12.73

10 Keagan Gaskill [763] Spencerville 12:23.90

11 Cameron Cearns [111] Crestview 12:29.82

12 Jacob McConnahea [954] Jefferson 13:05.23

13 Jared Shea [946] Allen East 13:21.95

Event 23 girls 4x400m relay

1 Paulding 4:22.20

2 Columbus Grove 4:22.51

3 Spencerville 4:28.01

4 Bluffton 4:37.07

5 Lincolnview 4:41.09

6 Crestview 4:44.36

7 Ada 4:47.82

8 Allen East 5:15.06

Event 24 boys 4x400m relay

Finals

1 Crestview 3:33.69

2 Paulding 3:37.64

3 Bluffton 3:38.13

4 Columbus Grove 3:42.73

5 Lincolnview 3:45.82

6 Jefferson 3:48.36

7 Ada 3:56.94

8 Allen East 3:59.20

Prelims

1 Ada 3:34.01 q

2 Bluffton 3:35.16 q

3 Lincolnview 3:46.09 q

4 Columbus Grove 3:46.64 q

5 Crestview 3:52.19 q

6 Paulding 3:56.40 q

7 Allen East 3:57.88 q

8 Jefferson 4:00.00 q

9 Spencerville 4:08.92

Event 25 girls discus throw

1 Madisyn Maag [670] Columbus Grove 118’09.00”

2 Arielle O’Neal [80] Bluffton 110’02.00”

3 Sami Sellers [120] Lincolnview 109’03.00”

4 Cassidy Brinkman [675] Columbus Grove 103’06.00”

5 Kottia Williams [724] Spencerville 100’07.00”

6 Lauren Criblez [916] Allen East 100’02.00”

7 Olivia Goecke [721] Spencerville 100’00.00”

8 Alex Rodriguez Allen East 95’05.00”

9 Jasmine Leimgruber [882] Ada 90’00.00”

10 Leah Nusbaum Paulding 82’09.00”

11 Delaney Keysor [125] Lincolnview 81’04.00”

12 Maddy Lamb [144] Crestview 80’11.00”

13 Cierra Ackerman [46] Bluffton 75’08.00”

14 Katie Strayer Paulding 73’10.00”

15 Kylie Shafer [884] Ada 70’00.00”

16 Kiara Anderson [143] Crestview 65’00.00”

17 Tyra Moyar [922] Jefferson 58’01.00”

18 Aliyah Smith [925] Jefferson 46’03.00”

Event 26 boys discus throw

1 Ethan Halker [643] Columbus Grove 150’02.00”

2 Reece Hodge-Miller [770] Spencerville 140’08.00”

3 Robert Gonzalez [180] Crestview 130’05.00”

4 Seth Schwartz [762] Spencerville 129’11.00”

5 Noah Mattson [834] Ada 127’08.00”

6 Gabe Criblez [941] Allen East 121’02.00”

7 Logan Teman [978] Jefferson 119’11.00”

8 Reagan Clymer [665] Columbus Grove 118’03.00”

9 Isaiah Laturner [134] Crestview 116’05.00”

10 Riley Coil Paulding 112’06.00”

11 Aaron Tabler [34] Bluffton 107’08.00”

12 Deandre Nassar [27] Bluffton 95’05.00”

13 Garrett Rettig [820] Ada 91’04.00”

14 Alek Winner [945] Allen East 91’02.00”

15 Brendan Hornish Paulding 89’09.00”

16 Alex Rosbaugh [189] Lincolnview 87’01.00”

17 Ethan Crow [184] Lincolnview 79’06.00”

Event 27 girls high jump

1 Anamya Truex Allen East 4’10.00”

2 Chelsea Taylor [101] Crestview 4’10.00”

2 Pearl Lewandowski [37] Bluffton 4’10.00”

4 Kristen Razo Paulding 4’08.00”

5 Lilyan Goecke [709] Spencerville 4’06.00”

6 Amy Vorst [632] Columbus Grove 4’06.00”

6 Cora Bischoff [54] Bluffton 4’06.00”

8 Emme Prine [705] Spencerville 4’06.00”

9 Becca Choi [612] Columbus Grove 4’04.00”

9 Anabel Alexander [856] Ada 4’04.00”

9 Paige Cole [877] Ada 4’04.00”

12 Baylee March Paulding 4’04.00”

Chloe Zellmann Allen East nm

Event 28 boys high jump

1 Zeke Halker [613] Columbus Grove 5’10.00”

2 Gabe Clement [622] Columbus Grove 5’10.00”

3 Daegan Hatfield [195] Lincolnview 5’10.00”

3 Philip Gautier [804] Ada 5’10.00”

5 Matt Daws [26] Bluffton 5’08.00”

6 Jack Edwards [43] Bluffton 5’08.00”

7 Jackson Goecke [747] Spencerville 5’08.00”

8 Ian Dellifield [828] Ada 5’06.00”

Camden Miller [170] Lincolnview nm

Dayton Schuerman [115] Crestview nm

Julian Grant [963] Jefferson nm

Bailey Manz Paulding nm

Cade Elling [741] Spencerville nm

Event 29 girls long jump

1 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 14’05.00”

2 Amy Vorst [632] Columbus Grove 14’04.50”

3 Cadence Frew [701] Spencerville 14’04.00”

4 Addison Bonnell [605] Columbus Grove 13’11.25”

5 Olivia Green [863] Ada 13’10.50”

6 Bella Basinger [48] Bluffton 13’06.00”

7 Julia Stetler [135] Lincolnview 13’05.00”

8 Chelsea Taylor [101] Crestview 13’02.00”

9 Raegan Boley [111] Lincolnview 12’11.00”

10 Brenna Hissong [857] Ada 12’08.50”

11 Brooke Bockey [708] Spencerville 12’06.00”

12 Jenna Illig [920] Jefferson 12’04.00”

13 Chloe Zellmann Allen East 12’03.00”

14 Haley Sheets [125] Crestview 12’02.00”

15 Kristen Razo Paulding 11’04.00”

16 Ashley Huck Allen East 10’10.05”

Mary Cate Panico Paulding nm

Event 30 boys long jump

1 Brad Korte [185] Lincolnview 19’10.00”

2 Logan Williams [180] Lincolnview 19’09.00”

3 Philip Gautier [804] Ada 19’01.75”

4 Matt Daws [26] Bluffton 18’03.50”

5 Dillon Underwood [135] Crestview 17’08.75”

6 Jon Banal [608] Columbus Grove 17’07.50”

7 Cannon Johnson [740] Spencerville 17’05.25”

8 Zac Ridenour [610] Columbus Grove 17’04.50”

9 Nicholas Beach [12] Bluffton 17’03.50”

10 Brian Manz Paulding 15’08.50”

11 Dalton Castle [110] Crestview 15’02.50”

12 Garrett Hart [985] Jefferson 15’01.75”

13 Ty Miller [822] Ada 15’00.00”

14 Ethan Martinez [758] Spencerville 14’11.75”

15 Julian Grant [963] Jefferson 14’05.50”

16 Ashton Neff [947] Allen East 14’00.00”

17 Alex Heck Paulding 11’01.50”

Jorden Wilson [930] Allen East nm

Event 31 girls shot put

1 Kennedy Flores [684] Columbus Grove 39’09.00”

2 Madisyn Maag [670] Columbus Grove 37’05.50”

3 Lauren Criblez [916] Allen East 36’09.00”

4 Alex Carter [729] Spencerville 35’03.50”

5 Arielle O’Neal [80] Bluffton 34’09.25”

6 Leah Nusbaum Paulding 33’08.00”

7 Maddy Lamb [144] crestview 31’03.50”

8 Elizabeth Wright [61] bluffton 30’10.00”

9 Kylie Shafer [884] Ada 30’08.75”

10 Sami Sellers [120] Lincolnview 28’10.50”

11 Kesewa Akyeampong [883] Ada 28’07.50”

12 Devyn Hopkins [922] Allen East 28’03.50”

13 Brooklyn Godsey [725] Spencerville 27’01.50”

14 Delaney Keysor [125] Lincolnview 25’05.00”

15 Olivia Radel [924] Jefferson 23’05.50”

16 Katie Strayer Paulding 22’04.75”

17 Kiara Anderson [143] Crestview 22’02.00”

18 Alexa Chung [923] Jefferson 20’09.25”

Event 32 boys shot put

1 Hunter Roethlisberger [657] Columbus Grove 50’06.00”

2 Noah Mattson [834] Ada 49’02.75”

3 Seth Schwartz [762] Spencerville 45’01.50”

4 Deandre Nassar [27] Bluffton 44’10.75”

5 Ethan Halker [643] Columbus Grove 41’07.75”

6 Elijah Yahl [760] Spencerville 38’07.50”

7 Aaron Tabler [34] Bluffton 38’06.50”

8 Isaiah Laturner [134] Crestview 37’08.50”

9 Robert Gonzalez [180] Crestview 37’01.00”

10 Cole Austin Allen East 36’11.00”

11 Gabe Criblez [941] Allen East 35’10.25”

12 Ethan Crow [184] Lincolnview 34’03.25”

13 Brendan Hornish Paulding 34’01.25”

14 Carter Nelson [832] Ada 33’11.25”

15 Riley Coil Paulding 33’06.00”

16 Logan Teman [978] Jefferson 32’00.00”

17 Alex Rosbaugh [189] Lincolnview 31’06.75”

Event 33 girls pole vault

1 Claire Schweller Paulding 10’00.00”

2 Nora Dellifield [862] Ada 9’06.00”

3 Cassie Heilman [630] Columbus Grove 8’00.00”

3 Kiersten Closson [616] Columbus Grove 8’00.00”

5 Baylee March Paulding 7’06.00”

5 Lauren Rhodes [38] Bluffton 7’06.00”

5 Kinsey Helser [915] Allen East 7’06.00”

8 Gabby Scott [907] Allen East 7’00.00”

9 Alivia Carpenter [906] Jefferson 6’06.00”

Izzy Donnelly [133] Lincolnview nm

Cheyenne Linton [153] Lincolnview nm

Ellie Nickel [49] Bluffton nm

Event 34 boys pole vault

1 Gabe Clement [622] Columbus Grove 12’00.00”

2 Hunter Kesler Paulding 11’06.00”

3 Evan Hopkins [603] Columbus Grove 11’00.00”

4 Dale Smith [745] Spencerville 10’06.00”

5 Aiden Robey Allen East 10’00.00”

6 Cole Gorman [171] Lincolnview 9’00.00”

Boys Final Rankings: Columbus Grove 138.5, Bluffton 106.5, Lincolnview 105, Paulding 75, Crestview 65, Spencerville 51, Allen East 35, Ada 30, Jefferson 16

Girls Final Rankings: Columbus Grove 211, Spencerville 143, Lincolnview 79.5, Bluffton 72, Allen East 54, Paulding 48, Ada 39.5, Crestview 32, Jefferson 19

story text created on Monday 5/13/2019 at 1:09:41 pm by Joe Dray